sobota, 5 grudnia 2020

Makowe zawijańce


Zawijańce są świetną alternatywą dla tradycyjnego makowca. To takie maowczyki na dwa gryzy, doskonale nadają się na przyjęcia, bo je się znacznie wygodniej niż krojone ciasto.

Składniki:

 250 - 300 g mąki pszennej (zaczynamy od 250 g i dosypujemy w razie potrzeby)

pół szklanki letniego mleka

1/8 kostki drożdży

40 g masła

3 łyżki cukru

jajko

puszka masy makowej

białko do smarowania ciastek

lukier


Przygotowanie:

W przesianej mące robimy zagłębienie, do którego wkruszamy drożdże i wlewamy połowę mleka. Lekko mieszamy i zostawiamy na kilkanaście minut, aby zaczyn "ruszył". Masło rozpuszczamy w reszcie mleka. Studzimy. Do zaczynu dodajemy cukier, letnie mleko z masłem, jajko. Zagniatamy. Jeśli ciasto jest zbyt mało elastyczne, dosypujemy mąki. Formujemy kulę, wkładamy do miski i przykrywamy ściereczką. Zostawiamy do wyrośnięcia na około godzinę.

Po wyrośnięciu dzielimy ciasto na cztery części i każdą z nich wałkujemy na cienki prostokąt.

Smarujemy masą makową i zwijamy "wężyki". 

Kroimy je w niewielkie kawałki, układamy na blaszce i smarujemy białkiem.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 15 minut.

Po wystudzeniu można posmarować ciasteczka lukrem.


Smacznego!

Domowe grissini


 Składniki:

350 g mąki (pszennej lub innej ulubionej)

szklanka letniej wody

75 ml oliwy

8 g suchych drożdży

łyżeczka cukru

2 łyżeczki soli

zioła włoskie, rozmaryn lub inne przyprawy do smaku

 

Przygotowanie:

 Do przesianej mąki dodajemy pozostałe składniki: drożdże, wodę, cukier, 60 ml oliwy, sól i przyprawy. Zagniatamy ciasto i zostawiamy pod przykryciem na 15 - 20 minut. Po tym czasie posypujemy stolnicę mąką i rolujemy ciasto, tworząc długie, bardzo cienkie wałeczki.  Układamy na blaszej wyłóżónej papierem do pieczenia i smarujemy pozostałą oliwą. Można dodatkowo posypać je gruba solą lub innymi przyprawami. Pieczemy w temperaturze 190 stopni przez ok.10 minut (z termoobiegiem), uważając, aby się nie przypaliły.


Smacznego!

Serek paprykowy


Serek doskonale nadaje się na kanapki, jest tez doskonałym dodatkiem do grissini, krakersów i innych przekąsek.

Składniki:

2-3 papryki

kawałeczek papryki ostrej

ser feta


Przygotowanie:

Papryki myjemy, kroimy na pół i wydrążamy gniazda nasienne. Układamy skórką do góry na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.  Pieczemy w temperaturze 180 stopni do czasu, kiedy skórka zrobi się czarna w wielu miejsca. Pod koniec pieczenia dokładamy mały kawałek ostrej papryki. Warzywa wkładamy do miski i przykrywamy szczelnie folią aluminiową. Gdy papryka wystygnie, zdejmujemy z niej skórkę i przekładamy do blendera. Miksujemy., a następnie dodajemy ser feta. Doprawiamy do smaku pieprzem.


Smacznego!

CIASTO BANANOWE, CZYLI AMERYKAŃSKI BANANA BREAD

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-3531774490397217"      crossori...