niedziela, 17 grudnia 2017

ZUPA Z ŁOSOSIEM

Zupa łososiowa

Por
Paczka wędzonego łososia ok.100 g
2-3 ziemniaki
Bulion
0, 5 l mleka
Sok z cytryny
Sól,  pieprz
Pęczek koperku
Odrobina oleju

Zaczynamy od obsmażenia na oleju pokrojonego pora, ja używam białej części tego warzywa średniej wielkości. Gdy się zeszkli, dodajemy pokrojone dość drobno ziemniaki i zalewamy wszystko rosołem. Tym razem przygotowałam wcześniej wywar, ale czasem używam także wersji ekspresowej.  Wszystko gotujemy na małym ogniu. Gdy ziemniaki będą miękkie,  miksujemy zupę za pomocą blendera.  Następnie wlewamy mleko i sok z cytryny (wiem, że to brzmi dość dziwnie, ale efekt jest naprawdę wspaniały). Kolejnym krokiem jest dodanie pokrojonego koperku i łososia.  Zupa jest gotowa, kiedy ryba zmieni kolor, tzn. stanie się "pastelowa". 
Zupę można przybrać w zależności od upodobań.

GORĄCE CIASTO CZEKOLADOWE Z BRZOSKWINIAMI

Robię to ciasto od wielu lat i chętnie do niego co jakiś czas wracam.

składniki:
puszka brzoskwiń
1 kostka masła
3 jajka
3 łyżki kakao
1/2 szklanki maki tortowej
1/2 szklanki cukru
1 łyżka cukru waniliowego
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki rumu luba brandy
skórka z 1/2 limonki

1. Brzoskwinie odsączamy i układamy w niezbyt dużym żaroodpornym naczyniu.
2. Miksujemy pozostałe składniki i masę wykładamy na owoce.
3. Pieczemy 25 minut w temperaturze 190 st. C.
4. Podajemy na gorąco z lodami waniliowymi lub jogurtem naturalnym z odrobiną soku pomarańczowego, można skropić alkoholem.

SYROP PIERNIKOWY DO KAWY

Jakiś czas temu zrobiłam ten syrop po raz pierwszy, obdarowałam świątecznie przyjaciół i rodzinę i... muszę teraz robić to regularnie. Przepis jest bardzo prosty, a smak "podkręca" świąteczną" atmosferę.

składniki:
300 ml wody
200 g cukru
2 łyżki przyprawy piernikowej

lub

300 ml wody
1 łyżeczka cynamonu
3 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
10 gożdzików

Doprowadzamy wodę o wrzenia i rozpuszczamy w niej cukier wymieszany z przyprawą piernikową. Dokładnie mieszamy, aby nie powstały grudki. Gotujemy ok. 20 minut, aby syrop zgęstniał. gorący wlewamy do butelek i szczelnie zakręcamy.

Smacznego!

KRUCHE CIASTKA MAŚLANE

Ulubione ciastka mojej Mamy:-)

1 kostka masła
500 g mąki
250 g cukru
5 żółtek
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masło siekamy dokładnie z mąką. Dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy ciasto. Wykładamy na stolnicę, wałkujemy i wycinamy ciasteczka. Można użyć także maszynki z odpowiednią nakładką, ja niestety nie mogę trafić na model, który współpracowałby ze mną na dłuższą metę.

Smacznego!

SERNIK KAJMAKOWY

KAJMAK JESZCZE RAZ;-)
To bardzo szybki sernik, który można zrobić dosłownie w ostatniej chwili i na pewno zadowoli wszystkich domowników i gości.

spód:
paczka ciastek maślanych (zwykle używam domowych, które czasem uda się uchować w puszce, ciastka maślane )
1/3 kostki masła

Ciastka kruszymy dość drobno i polewamy rozpuszczonym masłem. Otrzymana masą wykładamy spód małej tortownicy i lekko ugniatamy

ciasto:
1 kg sera mielonego (może być z wiaderka)
1 puszka masy kajmakowej (mała)
3 jajka
2 łyżki mąki ziemniaczanej
Można dodać odrobinę cukru, jednak moim zdaniem wtedy sernik jest zbyt słodki).

Wszystkie składniki miksujemy lub mieszamy razem i wylewamy na spód z ciastek.
Pieczemy 90 minut w 130 st. C.

Przedświąteczne porządki

Po trudach minionego weekendu spędzonego na sprzątaniu, dekorowaniu domu, gotowaniu, pieczeniu i... podłączaniu nowej zmywarki (poprzednia raczyła dokonać żywota na dobry początek owego weekendu i jak tu nie wierzyć w złośliwość rzeczy martwych?) pora na zmianę wyglądu bloga. Mam nadzieję, że będzie przyjemniejszy w odbiorze i może trochę bardziej czytelny.

Porządki zakończyłam z sukcesem, zostaną tylko ostatnie szlify, jakieś pranie, przetarcie podłóg itp. W spiżarni czekają już pierniczki, babeczki z makiem, bezy i marynująca się szynka na świąteczny obiad. W kamiennym garnku czeka też zrobione kilka tygodni temu ciasto na piernik. Pierwszy raz testuję taki przepis. Pierogi z kapustą i grzybami trafiły do zamrażarki nasmarowane olejem, żeby się nie skleiły.

Teraz czas na kilka nowych przepisów i wreszcie chwila dla siebie.
Udanych przygotowań do świąt!


Miało być karmelowo, czyli o cieście z dyni

   Jeden z moich ulubionych zespołów śpiewa piosenkę zatytułowaną "Karmel" i myślę o niej zawsze piekąc ciasto dyniowe z karmelem. Tym razem jednak poszłam na łatwiznę i przygotowałam prostszy wypiek, który urozmaiciłam masą kajmakową.

   A było to tak...

(Czy już wspominałam, że kocham Bolesławiec?)

2 szklanki dyni startej na dużych oczkach
1 szklanka cukru
3 szklanki mąki
1 szklanka oleju
3 jajka
1 opakowanie cukru waniliowego
3 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
garść orzechów włoskich
puszka masy kajmakowej

1. Jajka ubijamy z cukrem, dodajemy do nich mąkę, olej, cukier waniliowy, sodę i cynamon. Miksujemy.
2. Do masy dokładamy dynię i orzechy. Delikatnie mieszamy.
3. Smarujemy foremkę masłem i opruszamy bułką tartą. Wlewamy ciasto.
4. Pieczemy ok 45 minut w 180 st. C.
5. Po upieczenie jeszcze gorące ciasto smarujemy masą kajmakową i pozostawiamy do zastygnięcia.

Szczególnie lubię, kiedy ciasto pęknie i część masy dostaje się do środka. mozna też przekroić wypiek poziomo i przełożyć kajmakiem. Smacznego.

CIASTO BANANOWE, CZYLI AMERYKAŃSKI BANANA BREAD

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-3531774490397217"      crossori...