niedziela, 29 marca 2015

Kremowa zupa z pieczarek

Zapasy dyni niestety już się skończyły, więc zamiast zaplanowanej zupy dyniowo-marchewkowej z imbirem ugotowałam krem z pieczarek.

Składniki:
Około kilograma pieczarek
2 cebule
Bulion
Marchewka
Pietruszka
Kilka ziemniaków
Sól,  pieprz
Śmietana 30%
Natka pietruszki

Kilka dni wcześniej został mi kawałek kurczaka, więc ugotowałam z niego delikatny rosołek i zamroziłam go. Teraz przydał się idealnie.  Do rosołu dodałam marchewkę,  pietruszkę i pokrojone w kostkę ziemniaki.  Gdy warzywa gotowały się na małym ogniu,  zajęłm się pieczarkami.  Podsmażyłam na maśle pokrojoną cebulę,  do niej wrzuciłam pieczarki. Wszystko razem trochę zrumieniłam i przełożyam do garnka z rosołem. Razem gotowało się to jeszcze około pół godziny. Następnie zblendowałam całość,  doprawiłam solą i pieprzem. Śmietanę dodałam już na talerzach ze względów estetycznych i praktycznych (nie każdy może jeść śmietanę). Udekorowałam natką i plasterkiem podsmażonej na maśle dużej pieczarki.
Oczywiście gęstość zupy jest zależna od dodanej ilości warzyw, przede wszystkim ziemniaków. 
Smacznego! 

wtorek, 17 marca 2015

Fasolka po mojemu

Fasolka, podobnie jak inne strączkowe powinna znajdować się regularnie w naszej diecie, ale niestety dość często o niej zapominam. Tym razem postanowiłam zaszaleć;-) Z pomocą przyszedł mi szybkowar, który pomógł mi przygotować to danie w miarę szybko.

Namoczyłam na noc 0,5 kg białej fasoli.

Podsmażyłam pokrojony w kostkę boczek razem ze świeżymi przyprawami prosto z zielnika - oregano, rozmaryn, bazylia, majeranek. Wkroiłam do tego też kawałek kiełbaski, która została z poprzedniego dnia. całość przełożyłam do szybkowaru, dodałam fasolę, domowy przecier pomidorowy, czosnek i doprawiłam solą, papryką słodką i ostrą oraz pieprzem.

Wszystko gotowało się ok. 40 minut.
Lubię potrawy pachnące ziołami, więc taka wersja bardzo mi odpowiadała.





Psie przysmaki

Pies, jak wiadomo, to najważniejszy domownik, więc nie można pominąć jego menu. Już od jakiegoś czasu zastanawiałam się nad ciasteczkami, które byłyby zdrowsze od tych, które kupujemy w sklepie. Znalazłam przepis, który po małej modyfikacji został zaakceptowany przez mojego smakosza. Smakołyki zawierają marchewkę, więc przy okazji dostarczamy psu witaminy. Wykonanie jest łatwe, a efekty mojej pracy przypadły do gustu również zaprzyjaźnionym psom.

Marchewkowy Przysmak
2 marchewki
250 - 300 g mąki (ostatnio razowej)
1/2 szklanki otrębów z dodatkiem suszonych śliwek
łyżka miodu
jajko
50 ml jogurtu naturalnego
szczypta soli
2 łyżki masła

Wszystkie składniki zagniatamy ze startą drobno marchewką. w razie potrzeby dodajemy odrobinę mąki, ale nie za dużo, ciastka nie mogą być zbyt twarde. Następnie formujemy malutkie ciasteczka, zgodnie z własnymi upodobaniami (czy też upodobaniami naszego czworonoga). Pieczemy w 180 stopniach około 15 minut. Kiedy wypiek ostygnie. trochę stwardnieje, dlatego nie należy trzymać ciastek zbyt długo w piekarniku. Waszym psom życzę smacznego;-)



Zaopatrzyłam się już w odpowiednie foremki:-)



piątek, 13 marca 2015

Kuleczki jak z reklamy

Dziś znów deser oparty na kaszy jaglanej. Telewizja co chwilę kusi nas reklamami wyjątkowych smakołyków i pewnie większość z nas ulega czasem tym zachętom. Nie muszę więc tłumaczyć, czym jest Rafaello. Dzisiejszy deser trochę do niego nawiązuje,  ale ze względu na składniki sądzę,  że jest znacznie korzystniejszy dla naszego organizmu niż kupiony słodycz.

Składniki:
100 g kaszy jaglanej
2 dojrzałe banany
4 suszone daktyle
3-4 łyżki zmielonych wiórków kokosowych
Łyżeczka cynamonu
Kawałek laski wanilii

Kaszę przelewamy wrzątkiem i gotujemy w szklance wody, do której dodajemy cynamon.  Do garnka wrzucamy także pokrojone banany. Gdy kasza wchłonie wodę,  wyłączamy gaz i zostawiamy masę do wystudzenia. Następnie dodajemy do kaszy wiórki,  wanilię i pokrojone daktyle.  Wszystko miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji.  Chłodzimy w lodówce.  Gdy masa stężeje, formujemy kulki i obtaczamy je w wybranym dodatku (kakao, wiórki kokosowe,  cynamon itp.)
Deser warto przechowywać w lodówce,  jeśli w ogóle uda się uratować coś do przechowania; -)
Smacznego weekendu.

CIASTO BANANOWE, CZYLI AMERYKAŃSKI BANANA BREAD

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-3531774490397217"      crossori...