wtorek, 7 lipca 2015

Improwizacja na temat Maroka

   Nigdy nie byłam w Maroku i pewnie szybko się tam nie wybiorę, szczególnie biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną. Jednak smaki tamtego regionu od czasu do czasu goszczą w mojej kuchni. Niestety nie wszystkie przyprawy są u nas dostępne, w każdym razie nie zawsze wystarczy pójść do najbliższego sklepu. Dlatego czasem improwizuję i komponuję podobne dodatki.
   Tym razem było mięso w wersji ostro - korzennej z nutą słodyczy.


składniki:
ok 1 kg dowolnego mięsa (drób, wołowina, wieprzowina - dziś były malutkie klopsiki)
2 puszki pomidorów
puszka ciecierzycy
brzoskwinie (świeże lub z puszki)
cebula
2-3 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
2 łyżeczki pasty harissa
kompozycja przypraw (cynamon, kurkuma, gałka muszkatołowa, goździki, ostra papryka, kardamon, pieprz)

   Mięso kroimy i obsmażamy lekko.  Gdy białko się zetnie, przekładamy do żaroodpornego naczynia, posypujemy mieszanką przypraw (mieszam je w równych proporcjach), dodajemy harissę, jest dostępna w naszych sklepach w niewielkich puszkach, ale można ją też przygotować w domu, trzeba pamiętać, że jest bardzo ostra. Polewamy oliwą. Do mięsa dodajemy pozostałe składniki i pieczemy pod przykryciem przez godzinę w 180 stopniach. W trakcie można dodać odrobinę wody lub przecieru pomidorowego, ew. soku. Potrawa powinna być pokrywa sosem.
   Podaję ją z makaronem, ryżem lub kaszą. Orientalne zapachy i smaki przyciągają...



Dla wielbicieli czekolady...

... czyli dla mnie;-)
To takie małe wspomnienie moich wojaży. Banalnie proste i bardzo popularne w Stanach brownie. Szybkie, megaczekoladowe i pyszne!

składniki:
4 jajka
2 gorzkie czekolady
200 g cukru
120 g mąki
200 g masła
łyżeczka proszku do pieczenia


     Masło rozpuszczamy z czekoladami i lekko studzimy. Ucieramy jajka z cukrem, dodajemy do nich czekoladowo - maślaną "substancję", miksujemy. Następnie wsypujemy mąkę i proszek do pieczenia.
     Masę przelewamy do średniej wielkości tortownicy (dziś użyłam silikonowej formy do tarty) i pieczemy w 225 stopniach ok. 15 minut. Ciasto powinno być ciągnące, a nawet lekko lejące w środku. Długość pieczenia zależy od piekarnika, trzeba to po prostu przetestować. 

Smacznego!



CIASTO BANANOWE, CZYLI AMERYKAŃSKI BANANA BREAD

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-3531774490397217"      crossori...