wtorek, 16 czerwca 2015

Babeczki z boczkiem i śłiwką

Od czasu do czasu przychodzi mi chęć na takie zestawienie, niby ciastko, a jednak w wersji wytrawnej. Zwykle robię je też na Wielkanoc, jakoś tak weszły do naszego domowego menu.


składniki:
FARSZ:
30 dag boczku
łyżka oleju
4 łyżki śmietany
2 jajka
papryczka chili
10 suszonych śliwek
sól, pieprz zioła

CIASTO:
10 dag masła
2 żółtka
sól 
1,5 szklanki mąki

Kroimy boczek w drobne paseczki, podsmażamy na oleju z ziołami. Rozbijamy jajka, mieszamy ze śmietaną, boczkiem, śliwkami pokrojonymi w drobną kostkę, posiekaną papryczką, doprawiamy solą i pieprzem.
Zagniatamy ciasto z podanych składników. Wyklejamy nim foremki, nakłuwamy ciasto widelcem i podpiekamy przez 10 - 12 minut w 180 stopniach. Następnie napełniamy foremki z ciastem farszem i pieczemy jeszcze około 15 minut.

Smacznego!




Bezy

Wiele razy próbowałam i nigdy nie wychodziły, ale w końcu znalazłam na nie sposób i od pewnego czasu goszczą w mojej kuchni i nie tylko;-) Jedyna pułapka tkwi w tym, że jeśli się zacznie, trudno przestać...

składniki:
białko jajka
100 g cukru pudru
sok z cytryny


Podaję porcję podstawową, zwykle robię wypiek z 4-5 białek przy okazji robienia ciasta, do którego potrzebuję jedynie żółtek. Poza tym mam w zamrażarce pudełeczko, w którym umieszczam białka przy różnych okazjach. Po rozmrożeniu są idealne.

To teraz zabieramy się do pracy.

Ubijamy dość mocno białka i zaczynamy dodawać cukier w ilości odpowiedniej do liczby białek. Kiedy piana stanie się bardzo sztywna, dodajemy sok z cytryny, im więcej, tym bardziej kwaskowe będą bezy. Następnie wyciskamy niewielkie kleksy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Używam do tego torebki foliowej z odciętym rogiem, a czasem tuby z papieru do pieczenia. 
Pieczemy w temperaturze 150 stopni około pół godziny, ale bardzo ważne, aby piekarnik był uchylony. Wtedy nasz wypiek się ładnie wysuszy. Oczywiście czas pieczenia trzeba przetestować w swoim piekarniku. 
Bezy są chrupiące na zewnątrz i lekko ciągnące w środku. UWAGA! Uzależniają! ;-)


CIASTO BANANOWE, CZYLI AMERYKAŃSKI BANANA BREAD

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-3531774490397217"      crossori...